معافیت مالیاتی شرکت های دانش بنیان

معافیت مالیاتی شرکت های دانش بنیان از دیگر تمهیداتی است که در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته شده است.

در اجرای مواد ۲۰ و ۲۱ آیین نامه اجرایی، درآمد مشمول مالیات شرکت ها و موسسات دانش بنیان ناشی از قرارداد ها و فعالیت های تحقیق و توسعه، تجاری سازی و تولید محصولات و خدمات دانش بنیان در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان به ویژه در تولید نرم افزارهای مربوط، توسط همان شرکت ها و موسسات دانش بنیان به مدت ۱۵ سال پس از تاریخ صدور مجوز برای هر شرکت و یا موسسه دانش بنیان از مالیات موضوع ماده ۱۰۵ قانون مالیات های مستقیم و همچنین پرداخت عوارض، حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض صادراتی معاف هستند.

free tax for knowledge-based firms

شرکت های دانش بنیان معاف از پرداخت مالیات

معافیت مالیاتی شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری

در اجراي ماده ۲۸ آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکتها و مؤسسات دانش بنیان و تجاري سازي نوآوري ها و اختراعات و تبصره الحاقی آن، واحدهاي فناوري(پژوهشی و فناوري و مهندسی) مستقر در پارکهاي علم و فناوري که با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوري ایجاد می شوند و در جهت انجام مأموریت هاي محوله به فعالیت اشتغال دارند، نسبت به درآمدهاي حاصل از فعالیتهاي مذکور در مجوز که صرفاً در پارك هاي علم و فناوري تحقق می یابد از تاریخ صدور مجوز توسط مدیریت(رئیس) پارك از معافیت مالیاتی موضوع ماده (۱۳) قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاري صنعتی مصوب ۱۳۷۲ و اصلاحیه هاي بعدي آن با رعایت سایر مقررات آیین نامه اجرایی ماده ۴۷ قانون برنامه پنج ساله چهارم توسعه برخوردار خواهند بود.

در اجراي تبصره ۲ ماده ۱۱۹ قانون برنامه پنجم توسعه، عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی موجب عدم برخورداري از معافیت مالیاتی در سال مربوط خواهد شد.

5 دیدگاه در “معافیت مالیاتی شرکت های دانش بنیان”

 1. علی توکلی پاسخ دادن

  آقا جان اینا همش حرفه! فکر نکنم مالیات رو بیخیال بشن. البته به نظر منم نباید بیخیال بشند. باید فرهنگ مالیات دادن رو راه بندازن نه اینکه دورش بزنن!!!

 2. م کاشانی پاسخ دادن

  با سلام و تشکر به خاطر سایت خوبتون
  من یه سوال داشتم. اگر من فردا دانش بنیان بشم، مالیاتم هم از همین فردا صفر میشه؟ یا برای اون هم باید ارزیابی جداگانه انجام بشه؟؟؟!

  • مدیر سایت پاسخ دادن

   به دلیل بدیع بودن ساز و کار های ایجاد شده، هماهنگی کاملی بین ارگان ها وجود ندارد و مطمئنا رفع مالیاتی به سرعت اجرایی نخواهد شد.

 3. محمد پاسخ دادن

  با سلام
  معافیت مالیاتی به تمام شرکت های دانشبنیان (نوپا، تولیدی، صنعتی ) تعلق می گیرد؟

  • مدیر سایت پاسخ دادن

   با سلام
   کلا ۳ نوع شرکت دانش بنیان وجود دارد، شرکت دانش بنیان نوپا، تولیدی، صنعتی.
   معافیت مالیاتی در حالت کلی به همه آنها تعلق می گیرد.

نظرات و تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری با علامت * مشخص شده است.

دانش بنیان 24