ثبت شرکت دانش بنیان

مطابق با مفاد آیین نامه تایید صلاحیت شرکت های دانش بنیان، فرآیند ثبت شرکت دانش بنیان همانند ثبت سایر شرکت‎ها است. هر شرکت خصوصی، شامل مسئولیت محدود و سهامی خاص و یا هر شرکتی دولتی که بیشتر از ۵۰ درصد سهام آن در اختیار بخش خصوصی است، می تواند پس از ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها، پس از انجام مراحل مربوط به فرآیند دانش بنیان شدن، به شرکت دانش بنیان تبدیل شد. گفتنی است که شرکت‎هایی که بیش از ۵۰ درصد سهام دولتی دارند از نظر قانونی قابلیت دانش بنیان شدن را ندارند.
با توجه به اینکه شرکت‎های متقاضی دانش بنیان شدن بر اساس ایده یا طرح و یا محصول دانش بنیان مورد ادعای خود توسط کارگزاران تایید صلاحیت دانش بنیان ارزیابی می‎شوند. لازم است که شرکت متقاضی دانش بنیان شدن، از قبل تحقیق و توسعه کافی را بر روی ایده و محصولات خود داشته باشد و آن را با فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان تطبیق دهد، تا در روند اجرایی کار تسریع به عمل آید.
محصول و یا خدمت مورد ادعای شرکت متقاضی دانش بنیان شدن، عموما در فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان وجود دارد. با این حال در صورتی که محصول و یا خدمت مورد ادعای شرکت در لیست فوق وجود نداشته باشد. شرکت متقاضی دانش بنیان شدن می‎تواند مطابق با فرم پیشنهاد کالاها و خدمات جدید برای اضافه شدن به فهرست کالاها/خدمات دانش بنیان درخواست خود را مبنی بر اعلام دانش بنیان بودن محصول و یا خدمت خود به کارگروه تشخیص صلاحیت دانش بنیان اعلام نماید.

مراجعه به سامانه کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان

پس از اینکه شرکت متقاضی دانش بنیان شدن، محصول و یا خدمت دانش بنیان خود را آماده کرد، شرکت می‎بایست به سامانه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها موسسات دانش بنیان مراجعه کرده و در آنجا ثبت نام نموده و نام کاربری و رمز عبور خود را دریافت نماید.
پس از ورود به سامانه، فرآیند کلی ثبت اطلاعات به شکل زیر خواهد بود.

فرآیند دانش بنیان

جهت ثبت اطلاعات شرکت مطابق با شکل زیر، از منوی ثبت اطلاعات، به ثبت اطلاعات شرکت وارید شوید.

ثبت اطلاعات دانش بنیان

 

پس از انتخاب منوی ثبت اطلاعات شرکت، صفحه زیر ایجاد می‎گردد. شرکت متقاضی دانش بنیان شدن می بایست در ۸ دسته مشخصات کلی، هیات مدیره، سهامدارن، وضعیت استقرار، مجوزها و استاندارها، منابع انسانی موجود، اطلاعات مالی و کالا و خدمات، اطلاعات را وارد نماید و نهایتا در قسمت آخر پس از ورود در قسمت بارگذاری اسناد، اسناد و مدارک مرتبط را پیوست نماید. پس از اتمام مراحل ذکر شده و انتخاب گزینه” ارسال درخواست بررسی” فرآیند ارزیابی آغاز می‎گردد.

اطلاعات شرکت دانش بنیان

لطفا در تمامی ۷ بخش ذیل جهت اطلاع از جزییات و همچنین شروط حداقلی جهت تایید، “آیین نامه تشخیص شرکت دانش بنیان” و “پیوست های آیین نامه تشخیص شرکت دانش بنیان” را مطالعه نمایید.

 • در بخش مشخصات کلی، اطلاعات ثبتی شرکت متقاضی دانش بنیان شدن وارد می گردد. مانند: نوع شرکت (سهامی خاص، مسئولیت محدود و …) شناسه ملی، شماره ثبت، موضوع ثبتی، تاریخ و محل ثبت، و مشخصات آدرس و تماس با شرکت.
 • در بخش هیات مدیره، اطلاعات جزیی از اعضای هیات مدیره، شامل شماره تماس و رشته و مقطع تحصیلی وارد می گردد.
 • در بخش سهامدارن نیز به اطلاعات نام و شماره ملی هر سهامدار به همراه درصد سهام وی از شرکت بسنده شده است.
 • در بخش وضعیت استقرار نیز، نوع استقرار شرکت (پارک علم و فناوری، مرکز رشد، شهرک صنعتی و …) اعلام می گردد.
 • در بخش مجوزها و استاندارها نیز تمامی گواهینامه هایی که شرکت از مراجع ذی صلاح برای تایید و استاندارد بودن محصول دانش بنیان خود کسب نموده ارائه می گردد.
 • در بخش منابع انسانی، شرکت می بایست اطلاعات منابع انسانی حال حاضر خود را اعلام و اطلاعات مربوط به آنها را تکمیل کند.
 • در بخش اطلاعات مالی نیز اطلاعات مالی کلی شرکت وارد خواهد شد.

برای درک بهتر فرآیند دانش بنیان مشاهده اینفوگرافی ثبت شرکت دانش بنیان به شما کمک خواهد کرد.

1 comment on “ثبت شرکت دانش بنیان”

 1. محمد پاسخ

  آیا ثبت اختراع برای شکل دهی به یه شرکت دانش بنیان نیاز است
  و اگر نیاز است مراحل ثبت اختراع گام به گام توضیح دهید
  باتشکر

Leave A Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *