شرکت دانش بنیان تولید کننده کالا/خدمات چیست؟

با توجه به قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان، و تفاوت سابقه و توان اجرایی شرکتهای مختلف، جهت ارائه خدمات بهتر و سریعتر به انواع شرکت دانش بنیان، مطابق با آیین نامه تشخیص صلاحیت شرکت دانش بنیان، هر شرکت دانش بنیان با توجه به حجم کاری، سابقه و سطح فعالیت خود می تواند در یکی از سه دسته دانش بنیان نوپا، شرکت دانش بنیان تولید کننده و شرکت صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان جای گیرد.

شرکت دانش بنیان تولید کننده

شرکت دانش بنیان تولید کننده

معیارهای شرکت دانش بنیان تولید کننده کالا/خدمات

شرکت دانش بنیان تولیدی مطابق با مفاد آیین نامه تشخصی صلاحیت شرکت دانش بنیان شرکت دانش بنیان تولیدی بايد همه شاخص‌هاي تشخيص زير را احراز نمايد

۱- حداقل يك سال از تاريخ ثبت آن گذشته باشد.

۲- شرکت خصوصی باشد.

۳- حداقل دو سوم از اعضاي هيأت مديره شركت، حداقل دو مورد از شرايط ذيل را احراز كنند:

 • حداقل داراي مدرك كارشناسي باشند.
 • حداقل ۱ سال سابقه فعاليت كاري يا علمي در حوزه فعاليت شركت و يا سابقه مديريتي داشته باشند.
 • داراي حداقل يك اختراع ثبت‌ شده ارزيابي شده داخلي يا يك اختراع بين‌المللي مرتبط با حوزه كاري شركت باشند.

۴- شركت داراي معادل حداقل ۳ نفر نيروي انساني تمام‌وقت باشد که حداقل شش ماه سابقه بیمه از طرف شرکت داشته باشند.

۵- حداقل (۵۰) درصد از درآمد يك سال مالي گذشته شركت، از محل فروش “كالاها/خدمات دانش‌بنيان”، “خدمات تخصصي تعمير و نگهداري مرتبط با كالاهاي توليد شده توسط آن شركت”، فروش “دانش ‌فني و فناوري” مرتبط با فهرست كالاها/خدمات دانش‌بنيان، و “خدمات طراحي مهندسي” مرتبط با فهرست كالاها/خدمات دانش‌بنيان حاصل شود. این معیار مطابق با اظهارنامه مالیاتی ثبت شده شرکت سنجش خواهد شد.

۶- با توجه به اهميت نوآوري مستمر، شركت بايد حداقل يك كالا/خدمات دانش بنيانِ خود را در ۲ سال گذشته توسعه داده يا به طور اساسي تغيير يا ارتقاء داده و به فروش رسانده باشد؛ همچنین این کالا باید تأييديه‌ها و استانداردهاي داخلي موجود را اخذ نموده و در غير اين صورت، استانداردهای بين‌المللي يا تأييد بهره‌بردار ذي‌صلاح را كسب كرده باشد

۷- نسبت كاركنان تمام‌وقت در بخش‌هاي اصلی شركت با حداقل مدرك كارشناسي، به كل كاركنان تمام وقت فعال در بخش‌هاي اصلي شركت، حداقل بصورت زير باشد:

 • برای شرکت های دارای کمتر از ۵۰ نفر نیروی انسانی است، حداقل ۳۰ درصد
 • برای شرکت های دارای بیشتر از ۵۰ نفر نیروی انسانی است، حداقل ۲۰ درصد

۸- شركت داراي عملكرد تحقيق و توسعه فعال، با هزينه‌كرد تحقيق و توسعه حداقل معادل (۵) درصد فروش ساليانه شركت باشد.

شركت‌ بايد توليدكننده كالا/ خدمات دانش بنیان، مطابق فهرست كالاهاي دانش بنیان مصوب كارگروه باشد كه دانش فني آن را بواسطه انتقال يا ايجاد دانش فني، از طريق فعاليتهاي تحقيق و توسعه نهادينه و بومي‌سازي كرده باشد و يا شركت داراي برنامه طراحي و توليد كالاهاي دانش‌بنيان باشد.

7 comments on “شرکت دانش بنیان تولید کننده کالا/خدمات چیست؟”

 1. ذبیح اله ابوالفتحی پاسخ

  از شما مسئول محترم می خواهم که منو برای عضویت در سامانه همکاران خودتان راهنمایی کنید چون من در حال حاضر
  مدرس آموزش تولید محتوای الکترونیک هستم . من یک فرهنگی هستم . با ۲۵ سال سابقه کار .

  • مدیر سایت مدیر سایت پاسخ

   سلام
   سایت “دانش بنیان ۲۴” وابسته به هیچ ارگان و یا سازمانی نمی باشد، اما در صورتی که تمایل به همکاری با “دانش بنیان ۲۴” داشته باشید خوشحال می شویم بیشتر با جنابعالی آشنا شویم.

 2. کیوان فکری پور پاسخ

  با سلام و درود خدمت بزرگواران
  شرکت ما جزء شرکت های دانش بنیان می باشد که در رسته صنعتی قرار گرفته است اما دلایل لازم برای این این دسته بندی ارایه نگردیده است و متاسفانه بعد از پیگیری فقط بیان شده که ناچار بودیم چون شرکت شما نرم افزاری هست .
  در حالی که تمام شرایط را برای دسته بندی در سازمانهای تولیدی دانش بنیان داشته ایم خواهشمندم را هنمایی نمایید چگونه و از چه مرجعی پیگیری نماییم و خواهش بعدی من این است بعد از این همه تبلیغات در این خصوص چرا بعد از آن همه پیچیدگی در ارزیابی برای دانش بنیان شدن چرا از حداقل مزایا که همان معافیت است نباید بهره مند باشیم.

  • مدیر سایت مدیر سایت پاسخ

   جناب آقای فکری پور
   سلام و عرض ادب

   قبل از همه باید عرض کنم که “دانش بنیان ۲۴” کاملا خصوصی است و ارتباطی با معاونت علمی و یا صندوق نوآوری و شکوفایی ندارد.
   در مورد صنعتی یا تولیدی بودن تا جایی که ما اطلاع داریم شرکت های نرم افزاری نسبتا بزرگ معمولا تولیدی محسوب می شوند نه صنعتی. برای پیگیری به نظر می رسد شرکت های مشابه خود که دانش بنیان شده اند را بررسی نمائید و نوع دانش بنیان شدن آنها را با شرکت خود مقایسه کنید، در صورت مغایرت می توانید آنها را به عنوان نمونه به همان مرجع ارائه نمائید.
   در مورد گلایه جنابعالی باید عرض کنم که گلایه شما کاملا به جا است اما ما هیچ مسئولیت اجرایی نداریم و اتفاقا در کنار شرکت های دانش بنیان هستیم و رسالت ما هم خدمت به این شرکت ها است.
   با تشکر

 3. میثم رحیمی پاسخ

  با سلام و عرض ادب
  شرکتی در طبقه شرکتهای تولیدی دانش بنیان قرار گرفته و محصولش نیز در کارگروه ارزیابی پذیرفته شده است، اما عرضه محصول همگام با پشتیبانی از محصول است.آیا معافیت مالیاتی شامل عرضه محصول میباشد یا پشتیبانی و یا هر دو؟
  با سپاس

 4. محبوبه فاطمی پاسخ

  باسلام
  در خصوص بخش خدمات و شرکتهای دانش بنیان توضیح بیشتری می دهید منظور کار خدماتی است؟
  و اینکه در حوزه مطالعاتی هم می شود شرکت دانش بنیا ن تاسیس کرد.

Leave A Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *