سوالات متداول

به منظور تاسیس شرکت دانش بنیان چه مراحلی را باید طی کرد؟

در واقع باید این نکته را متذکر شد که چیزی تحت عنوان تاسیس یا ثبت شرکت دانش بنیان وجود ندارد. بلکه هر شرکت دانش بنیان در ابتدا شرکت عادی (مسئولیت محدود یا سهامی خاص یا …) بوده است که از طریق طی کردن مراحل ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است و پس از آن شرکت درخواست خود را برای دانش بنیان شدن در سامانه کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت دانش بنیان تکمیل کرده و مدارک مورد نیاز را گردآوری و ارائه نموده است. برای کسب اطلاعات بیشتر صفحه ثبت شرکت و یا ثبت شرکت دانش بنیان را مطالعه بفرمایید، یا اینفوگرافی ثبت شرکت دانش بنیان را ملاحظه کنید.

مزایای دانش بنیان شدن چیست؟

شرکت هایی که مچوز دانش بنیان را از کارگروه تشخیص صلاحیت شرکت دانش بنیان کسب کرده باشند، از معافیت ها یا تسهیلات خاصی برخوردار خواهند شد، از جمله، معافیت های مالیاتی و گمرکی، تسهیلات با نرخ بهره پایین (۴ درصد یا ۱۴ درصدی)، خدمات لیزینگ و دیگر مزایا که می توانید هر یک از آنها را در صفحه چرا دانش بنیان شویم به تفصیل مطالعه بفرمایید.

آیا برای دانش بنیان شدن حتما باید یک محصول تولید کرد؟

مطابق با  آیین نامه تشخصی صلاحیت و ارزیابی شرکت های دانش بنیان، بسیاری از شاخص های ارزیابی برای یک محصول تولیدی تعیین شده است. این محصول تولیدی می تواند در مرحله نمونه سازی آزمایشگاهی یا نمونه صنعتی و یا تولید انبوه باشد. همچنین برخی از خدمات با پایه دانش فنی مانند طراحی نرم افزار، خدمات خاص مهندسی مانند ایجاد پتنت های علمی و فنی نیز می تواند مشمول قانون شرکت ها دانش بنیان شود.

اگر شرکتی فعالیت های تحقبق و توسعه خود را برون سپاری کند می تواند دانش بنیان شود؟

در برخی شرکت ها که ایده اصلی محصول در خود شرکت بوده و محصول به پختگی کامل رسیده است و نقش واحد تحقیق و توسعه صرفا بهینه سازی و افزایش کارایی محصول است به منظور کاهش هزینه های شرکت می توان بخشی از آن را برون سپاری کرد. ولی در شرکت هایی که تمامی محصول و یا ایده مربوط به فعالیت های واحد تحقیق و توسعه است، برون سپاری فعالیت های تحقیق و توسعه مجاز نیست و شرکت مورد تایید قانون دانش بنیان قرار نخواهد گرفت.

آیا مجوز  دانش بنیان شدن دارای اعتبار است و یا این که عنوان دانش بنیان شدن نامحدود است؟

دانش بنیان شدن و اخذ عنوان دانش بنیان شدن بسته به قعالیت شرکت دارای اعتبار محدود است. شرکت ها عموما طی یک مدت دوساله دانش بنیان می شوند و برای تمدید آن می بایست با فعالیت های تحقیق و توسعه مناسب طی مدت دانش بنیان بودن، طرح ها و محصولات جدید را ارائه نمایند تا طی یک فرآِیند ارزیابی مجدد عنوان دانش بنیانی آنها تمدید شود.

علاوه بر خدمات ذکر شده در سایت آیا دانش بنیان شدن  در اخذ پروژه ها از دولت و  بخش خصوصی موثر است؟

با پیشرفت فضای اقتصاد دانش بنیان، نهادهای مسئول قوانین و بخش نامه های زیادی را در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان تدوین و تصویب می نمایند که از میان آنها می توان به قانون توسعه تولید محصولات دانش بنیان اشاره کرد که در آن بخش های دولتی موظف شده اند بخش قابل توجهی از نیازهای خود را از شرکت های دانش بنیان تامین نمایند.

آیا شركت های دولتی یا متعلق به بخش عمومی هم حق استفاده از حمایت های قانون دانش بنیان را دارند؟

شرکت های دولتی، مؤسسات ونهادهای عمومی غیر دولتی و نیز شرکت ها و مؤسساتی که بیش از پنجاه درصد (۵۰%) از مالکیت آنها متعلق به شرکت های دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی باشد، مشمول حمایتهای این قانون نیستند.

آیا انجام فرآیند ارزیابی دانش بنیان شدن یا ارزیابی برای اخذ تسهیلات،برای شرکت ها هزینه دارد؟

تا کنون فرآیندها به گونه ای بوده است که جهت انجام ارزیابی ها توسط کارشناسان و کارگزاران، هزینه ای از شرکت های دانش بنیان اخذ نمی شود.

اگر عنوان دانش بنیان در نام ثبتی یا اساسنامه شركت وجود داشت، آیا شركت دانش بنیان محسوب می شود؟

خیر، شرکت ها در هر صورت باید پس از طی فرآیند ارزیابی مجوز دانش بنیان را از کارگروه تشخیص صلاحیت دانش بنیان دریافت کنند.

آیا شرکت هایی که عضو مراکز رشد و یا پارکهای فناوری هستند جزء شرکت های دانش بنیان هستند؟

شرکتهای مستقر در پارکهای فناوری و یا مراکز رشد بایستی همانند دیگر شرکتها در سامانه ثبت نام نموده و مراحل ارزیابی را طی نمایند.

آیا واحدهای تحقیق و توسعه فعال در یک شرکت خصوصی می توانند در قالب یک شرکت دانش بنیان مستقل شود؟

شرکتهای بزرگی که شرایط استفاده از قانون شرکتهای دانش بنیان و یا شرکت های دانش بنیان صنعتی را ندارند می توانند با ثبت واحد تحقیق و توسعه خود به صورت مستقل در صورتی که در راستای فهرست کالاهای اعلام شده توسط کارگروه فعالیت دارند به صورت مجزا در سامانه ثبت نام نمایند و فرآیند ارزیابی همانند دیگر شرکت ها برای آنها نیز صورت پذیرد.

آیا حضور اعضای هیأت علمی در شرکت های دانش بنیان و داشتن سهام در آنها ضروری است؟ سهامداری دانشگاه‌ها در این شرکت ها ضروری است؟

حضور اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها در شرکت های دانش بنیان و سهامداری دانشگاه ها در شرکت ها ضروری نیست و شرکت های فاقد اعضای هیأت علمی نیز می توانند بر مبنای معیارهای ارزیابی شرکت های دانش بنیان، مشمول استفاده از حمایت های قانون شوند.

14 comments on “سوالات متداول”

 1. 18894 پاسخ

  با سلام و عرض خسته نباشید
  در ابتدا در رابطه با توضیحات جامع و کامل شما تشکر و قدردانی میکنم، انشاالله با تلاش های بی شائبه شما قدمی در راستای توسعه فناوری و استفاده از جوانان متفکر خلاق و بی نظیر این مرز و بوم برداریم.
  از کارگزاران تبادل فناوری هستیم. با توجه به این که با طرح لیزینگ محصولات دانش بنیان آشنایی کامل دارید در خواست همفکری و راهنمایی داریم.
  همانطور که مستحضرید بحث اعتماد سازی در موارد دارایی،ضمانت محصول، و زمان بر شدن این پروسه برای خریداران شرکت های دانش بنیان مقوله پر اهمیتی می‎باشد.چگونه این فضای اعتماد را در تعاملاتمان ایجاد کنیم؟
  چقدر بحث دارایی و ترس های مالیاتی برای شرکت های خریدار می‎تواند عملا اتفاق بیفند؟
  و در آخر چه راهکار هایی پیشنهاد میکنید برای حضور کارگزاران تبادل فناوری در جشنواره ها برای توضیح و اعتماد سازی در مبحث فرآیند طرح لیزینگ ؟

  • مدیر سایت مدیر سایت پاسخ

   سلام
   بابت سوال درخور توجه متشکریم.
   در مورد بحث های مالیاتی باید عنوان کنیم که پروسه لیزینگ نیز همانند پروسه اخذ تسهیلات مالی می باشد و مدارک گرفته شده از شرکت باید به صورت محرمانه حفظ شود.
   در پروسه لیزینگ، شرکت فروشنده نه تنها از بعد توانمندی فنی، بلکه از بعد حقوقی، مدیریتی، بازار و مالی نیز ارزیابی می شود و همین ارزیابی ها باید اطمینان کامل در خریدار برای محصول ایجاد نماید. در ضمن زمان پرداخت اقساط از طرف خریدار اصولا باید زمانی آغاز شود که محصول و یا قسمتی از محصول/خدمت را دریافت کرده باشد.
   در مورد زمانبر شدن فرایند لیزینگ دو عامل مهم تاثیرگذار است: اول تبحر و پیگیری کارگزار در انجام هر چه سریعتر ارزیابی و دوم ایجاد ساختاری پویا و بدون نقص توسط نهادهای متولی این امر. بحث اول در دست کارگزار است ولی بحث دوم از دست کارگزار خارج بوده و در صورت مشکل دار بودن پروسه، توانمندی های کارگزاران را هم زیر سوال خواهد برد.
   راهکارها جهت اعتماد سازی می توانند متنوع باشند اما بنیان اعتماد باید از طریق متولیان امر لیزینگ پی ریزی شود و در صورتی که شرکت ها تجربه های نه چندان خوشایندی داشته باشند (با توجه به تبدیل به جامعه شدن شرکت های دانش بنیان) هرگونه تلاش از طرف کارگزاران بی نتیجه خواهد بود و یا نتایج چشمگیری نخواهد داشت.
   با تشکر

 2. 18894 پاسخ

  با عرض سلام مجدد.
  از پیگیری و توضیحات شما سپاسگزاریم
  متاسفانه پروسه لیزینگ در شهرستانها موفقیت های چشم گیری نداشته است این مقوله خود جای بحث وتفکر دارد که چرا ۶۲ پرونده مصوب در امر لیزینگ تقریبا همه از مرکز اتفاق افتاده است؟
  پیرو سخنان ارزشمند شما و متاسفانه سبقه ی بدی که طرح و طولانی شدن آن به خصوص در شهرستانها داشته است
  آیا از نظر شما سرمایه گذاری ، پیگیری ها و به طور کلی کارگزاری این مبحث در شهرستانها عملا صرفه اقتصادی و انتفاع مالی دارد؟
  برای من کارگزار چه پیشنهاداتی دارید؟!

  • مدیر سایت مدیر سایت پاسخ

   با سلام و تشکر مجدد
   متاسفانه در بسیاری از زمینه ها تفاوت هایی بین مرکز و سایر نقاط ایران وجود دارد، مخصوصا در این مورد که نیاز به پیگیری مداوم است، فاصله تاثیر محسوسی به جای می گذارد. همچنین نو بودن این خدمت نیز مزید علت می شود تا کلا این پروسه (با توجه به قطعی نبودن ساختارها و روابط) زمانبر باشد.
   صرفه اقتصادی موردی است که شاید بسته به شرایط، شرکت به شرکت متفاوت باشد و اظهار نظر در این مورد تا حدودی مشکل است. امیدواریم عذر ما را در عدم اظهارنظر قطعی بپذیرید.
   با تشکر

 3. 18894 پاسخ

  همتم بدرقه ی راه کن ای طائر دوست که دراز است ره مقصد و من نو سفرم…
  با سلام و عرض ادب و احترام
  از پیگیری و توضیحات شما متشکرم.
  مقصود فقط همفکری و مشورت بود حال اینکه ره مقصد دراز است و ما نو سفریم! در هر صورت ممنون میشویم از تجربه ها ونظرات شما در مورد پروسه لیزینگ آگاه شویم و همچنین با دوستان عزیز در سایت دانش بنیان مراوده های وسیع ترو گسترده تری داشته باشیم.
  بازهم از مخاطبم و کلیه عزیزان و دست اندر کاران سایت دانش بنیان تشکر و قدر دانی میکنم، مویدو پیروز باشید.

 4. حمید قضاتی پاسخ

  طرح سوال:
  یک شرکت ارائه دهنده خدمات عملیات حرارتی با بهرمندی از یک تکنولوژی خاصی جهت فعالیت های خود بهره می برد
  کلیات تکنولوژی و روش کار این شرکت به صورت ذیل است
  – دستگاه مورد در ایران منحصر به فرد و فقط در دو استان وجود دارد
  – این شرکت در استان مرکزی واقع می باشد
  -فرآیند بهره گیری از این دستگاه و پروسه هایی که برای هر عملیات سختکاری استفاده می شود به صورت یک منحصر به فرد و متکی به دانش شرکت می باشد
  – نوع عملیات حرارتی انجام شده به گونه ای می باشد که محصول نهایی دارای مزایای منحصر به فرد بوده که نسبت به سایر روشها و تجهیزات عملیات حرارتی متفاوت می باشد
  – هزینه این خدمات نسبت به سایر روشهای موجود در صنعت بسیار کم تر می باشد
  آیا این شرکت قابلیت دانش بنیان شدن دارد

 5. پیمان حاجی صادقی پاسخ

  درود فراوان
  ضمن تشکر از اطلاع رسانی علاقمندم بدانم شرکتهای دانش بنیان نوپا می توانند از تسهیلات مالی ، مالیاتی و . . . بهرمند شوند؟

  • ادمین ادمین پاسخ

   درود بر شما، بله، در مورد تسهیلات مالی سقف بهره مندی آنها کمتر از دیگر شرکت ها میباشد.

 6. محمد پاسخ

  با سلام
  معافیت مالیاتی به کدام نوع از شرکت های دانش بنیان تعلق می گیرد؟
  کدام نوع از شرکت ها ی دانش بنیان از مزیت های بهتری برخوردار است.

  • مدیر سایت مدیر سایت پاسخ

   با سلام
   کلا ۳ نوع شرکت دانش بنیان وجود دارد، شرکت دانش بنیان نوپا، تولیدی، صنعتی.
   معافیت مالیاتی در حالت کلی به همه آنها تعلق می گیرد.

 7. مسلم عبدالهی پاسخ

  سلام
  خسته نباشید
  چند باری تا الان با چند ایمیل مختلف ثبت نام کردم اما لینک فعال سازی برایم ارسال نمیشه چند باری ایمیل هم زدم کسی جواب نداد
  لطفا رسیدگی کنید باتشکر

  • مدیر سایت مدیر سایت پاسخ

   سلام
   دانش بنیان ۲۴ کاملا خصوصی است و ارتباط حقوقی با معاونت علمی و یا صندوق نوآوری و شکوفایی ندارد. در صورت بروز مشکل می باستی با خود این سازمان ها ارتباط بگیرید.
   اما در صورتی که کمکی از دست ما برآید خوشحال می شویم انجام دهیم.
   با تشکر

 8. حمید احمدی پاسخ

  با سلام
  لطفا” بفرمایید چگونه می توان ریسک سرمایه گذاری در شرکتهای دانش بنیان را محاسبه و چگونه می توان در این شرکتها سرمایه گذاری کرد.

 9. طاهری پاسخ

  با سلام من فارغ التحصیل مهندسی برق-قدرت هستم و تصمیم دارم یه حرفه ای را اموزش ببینم و جذب بازار کار شوم سوال من از شما این است که ایا در استان گلستان -گرگان مراکز اموزشی دانش بنیان وجود دارد ؟خواهشمندم توضیح کاملی بدهید علاقه مندم در زمینه ی برق(الکترونیکی) فعالیت کنم با تشکر

Leave A Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *