معاونت سرمایه گذاری

ریاست محترم هیأت عامل صندوق، در تاریخ ۱/۶/۹۲ آقای مهندس حسین شفیعی را به سمت معاونت سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی منسوب نمودند. ماموریت معاونت سرمایه گذاری، تامین مالی از طریق سود حاصل از سرمایه گذاریها و ثروت افزایی از طریق شناسایی و جذب فرصت های پر بازده سرمایه گذاری با محوریت شرکتهای دانش بنیان تعریف شده است. انواع مشارکت و سرمایه گذاری بر اساس مفاد مندرج در مواد ۳، ۵ و ۶ اساسنامه و مواد ۱۸ و ۱۸ مکرر آیین نامه اجرائی قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان و همراستا با آیین نامه اعطای تسهیلات و مشارکت در تجاری سازی مصوب کمیسیون دائمی هیأت امنا مورخ ۲۳/۵/۹۲ از وظایف این نهاد است.

اهداف معاونت سرمایه گذاری

• سرمایه گذاری در قالب مشارکت
• ایجاد و توسعه صندوق ها و شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر
• مشارکت مستقیم خطرپذیر در طرح های دانش بنیان
• مدیریت منابع مازاد صندوق
• جذب سرمایه های اشخاص حقیقی و حقوقی در سرمایه گذاری های مشارکتی

ضوابط و محدودیت های مشارکت در معاونت سرمایه گذاری

انواع مشارکت در معاونت سرمایه گذاری به شرح ذیل میباشند:
انواع مشارکت:
الف- مشارکت حقوقی
ب- مشارکت مدنی
ج- مشارکت خطرپذیر (شرکت های دانش بنیان – صندوق ها و شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر
د- سایر روش های مشارکت
مشارکت های حقوقی و مدنی فاقد هرگونه محدودیت از منظر حجم سرمایه گذاری و درصد مشارکت بوده و شرایط
و ضوابط تعیین دوره خروج و چگونگی آن، توسط هیأت عامل مشخص و در قرارداد مربوطه قید میگردد. در سرمایه گذاری خطر پذیر (VC)، قانون میزان مشارکت و دوره خروج را تعیین کرده است.
شرایط متقاضیان جهت مشارکت با معاونت سرمایه گذاری
• شرکتهای دانش بنیان:
شرکت های دانش بنیانی واجد شرایط مشارکت با معاونت سرمایه گذاری هستند که یا مراحل اولیه رشد را سپری کرده و در مرحله تجاری سازی میباشند و یا از ایده هایی با چشم انداز روشن و بازاری پرقدرت جهت تجاری سازی و تولید انبوه برخوردار باشند.
• صندوقهای سرمایه گذاری:
شرکت ها / صندوق های سرمایه گذاری که دارای توان مالی مناسب و برخوردار از سابقه سرمایه گذاری خطرپذیر در ایده های نوآورانه و فناورانه بوده و آشنایی کامل با ضوابط و محدودیت های این گونه سرمایه گذاری ها داشته باشند، واجد شرایط لازم جهت مشارکت خطرپذیر با صندوق خواهند بود.

فرآیند کلی مشارکت خطرپذیر

۱- دریافت کاربرگ ارزیابی مقدماتی طرح از متقاضی
۲- بررسی کاربرگ و اعلام اصلاحات مورد نیاز به متقاضی
۳- ارزیابی اولیه طرح با محوریت بازار
۴- انعقاد قرارداد محرمانگی اطلاعات و اعلام رئوس گزارش امکان سنجی مورد تایید صندوق به متقاضی
۵- دریافت گزارش امکان سنجی از متقاضی و انجام بررسیهای لازم
۶- برگزاری جلسات با حضور متقاضی به منظور شفاف سازی و رفع ابهامات و انجام بازدیدهای مورد لزوم از شرکت و طرح
۷- برگزاری جلسات با متقاضی جهت توافق بر سر مدل مشارکت
۸- انعقاد قرارداد مشارکت و انجام تشریفات حقوقی جهت شروع مشارکت
۹- نظارت بر فرایند اجرای مشارکت
۱۰- انجام فرایند خروج از مشارکت پس از تحقق هدف مشارکت یا حسب شرایط مندرج در قرارداد
مشارکت خطرپذیر از طریق ایجاد یا توسعه شرکتها و صندوقهای سرمایه گذاری خطرپذیر انجام میشود که درصد مشارکت و مدت حضور بر اساس قانون تعیین میشود. فرآیند کلی بشرح ذیل میباشد:
۱- دریافت درخواست و ارسال کاربرگ ارزیابی
۲- بررسی و رتبه بندی متقاضی
۳- انجام مذاکرات و کسب توافق
۴- انعقاد قرارداد حقوقی
۵- تشکیل شرکت یا صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر مشترک
گزیده دستورالعمل مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی:
موضوع مشارکت: موضوع مشاركت میتواند شامل تمام یا بخشی از انواع فرآیندها اعم از تکمیل زنجیره ایده تا بازار، تجاری سازی و… باشد.
مدت مشارکت: در هر مشاركت، عنداللزوم شرایط و ضوابط تعیین دوره خروج و چگونگی آن، توسط هیأت عامل مشخص و در قرارداد مربوطه قید میگردد.
سود مشارکت: صندوق پس از انجام مطاللعات كارشناسی و حصول اطمینان از توجیه پذیری طرح، اخذ مصوبات لازم، اقدام به سرمایه گذاری و مشاركت خواهدكرد. نرخ بازده مورد انتظار و سایر موارد با اهمیت در هرمشاركت بر اساس قرارداد منعقد شده بین صندوق و متقاضی كه به تصویب هیأت عامل رسیده، تعیین خواهد شد.
سرمایه مشارکت: دركلیه مشاركت ها پس از انجام توافقات فی مابین و انعقاد قرارداد مشاركت، تأمین سرمایه از منابع ذیل انجام خواهد گرفت:
– آورده نقدی متقاضی
– آورده غیر نقدی متقاضی
– آورده نقدی صندوق
– سایر منابع
وثایق و تضامین: صندوق موظف است به جهت حصول اطمینان از حسن انجام تعهدات از مجریان طرح های مصوب، در مشاركت های مدنی، تضامین كافی اخذ نماید. فرآیند اخذ تضامین، كه در برگیرنده نوع تضامین مورد قبول، مبالغ آنها، ارزشگذاری، ترهین و… ، بر اساس دستورالعمل وثائق و تضامین مصوب هیأت عامل میباشد.
تصفیه و خروج از مشارکت: در هنگام خروج صندوق از كلیه مشاركت ها، سهمالشركه صندوق از طریق كارشناسان رسمی مورد وثوق صندوق، به روز ارزشگذاری می شود و به صورت تصفیه قطعی و نقدی و یا تصفیه اقساطی و واگذاری سهام انجام خواهد شد.
هزینه های تشکیل مشارکت: كلیه هزینه های اولیه، ثبت و … و نیز اقدامات اجرایی كه مربوط به شکل گیری و شروع مشاركت می باشد نظیر ارزیابی آورده غیر نقدی متقاضی، ترهین و یا توثیق وجه الضمان و… بر عهده متقاضی می باشد. هزینه های ثبت و سایر هزینه های پس از مشاركت به نسبت توافق شده در قرارداد بر عهده طرفین می باشد.

راه های ارتباطی با معاونت سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی

وب سایت: www.nsfund.ir
آدرس: تهران. ونک. خیابان ملاصدرا. تقاطع کردستان به سمت شمال. نبش زاینده‌رود شرقی. پلاک ۲۴٫ مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان.
کد پستی: ۱۹۹۱۹۱۳۱۱۱
شماره های تماس: ۶۶-۸۸۱۹۹۲۶۰

10 دیدگاه در “معاونت سرمایه گذاری”

 1. یوسف پاسخ دادن

  سلام
  راستش من سرمایه اندکی دارم حدود سیصد چهارصدمیلیون تومن و دوست داشتم در یکی از این پروژه های دانش بنبیان و البته در موارد کمتر خطر پذیر مشارکت و فعالیت داشته باشم میخواستم بدونم که چگونه میتوانم اطلاعات لازم را در این مورد کسب کنم.
  متشکرم

 2. حسام پاسخ دادن

  سلام بنده هم سرمایه اندکی دارم ودوست دارم با سازوکار سرمایه گذاری در این شرکتها اشنا بشم وهمچنین ایا تضمین یا تاهدی برای بازگشت سرمایه وجود دارد یا نه

 3. سید حسن حسینیان پاسخ دادن

  با سلام
  با توجه به تمایل یک شرکت سرمایه گذاری بزرگ خواهشمند است در خصوص سرمایه گذاری در یک شرکت دانش بنیان رهنمون لازم مبذول فرمایید.

 4. مدیر سایت پاسخ دادن

  دوستان عزیز
  با سلام و احترام
  از لطف و حسن اعتماد شما عزیزان به سایت “دانش بنیان ۲۴” بی نهایت سپاسگزاریم.
  قبل از هر چیز لازم است ذکر کنیم که این سایت کاملا خصوصی بوده و ارتباط “حقوقی” با هیچیک از نهادهای دولتی ندارد.
  پاسخ سوالات شما به صورت ایمیلی داده خواهد شد.
  با تشکر

 5. متین پاسخ دادن

  سلام
  چگونه میشود در این شرکت سرمایه گذاری کرد؟
  و ایا تضمینی برای بازگشت سرمایه هست؟

 6. سهیل ظریف پاسخ دادن

  با سلام و احترام
  بدین وسیله سیستم های حفاظتی و امنیتی را معرفی می نمایم با بازاری به وسعت میلیون ها متر مربع که توسط اداره اگاهی مرکز نیز تایید شده است و به جز بخش داخلی – نواوری جهانی می باشد – اشتغال زایی بیشمار دارد – صادرات به کشور های مختلف – خدمات پس از فروش – قطعات مصرفی و…………. قسمتی از این فرایند می باشد . اعلام امادگی خود را جهت مشارکت ویا واگذاری سیستم ها ی امنیتی می نمایم.
  با تشکر
  سهیل ظریف همراه ۰۹۱۲۱۰۴۵۶۵۹

 7. میثم پاسخ دادن

  سلام
  من هم سواله مشابهی دارم،جزئیاته دقیقی از سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان بدون خطرپذیری و همینطور خطرپذیر میخوام که اگر توجیح اقتصادی و آینده روشنی داشته باشه اجراییش کنم،بی صبرانه منتظرم که برایه آیندم تصمیماته خوبی بگیرم.خیلی ممنون و متشکرم

نظرات و تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری با علامت * مشخص شده است.

دانش بنیان 24